G-R track team competes well in Sidney

The Gordon-Rushville track team travelled to Sidney High School for the Sidney Track and Field Invite on Saturday, March 24. The girls finished in 8th place with a team score of 18, and the boys finished 3rd with 103 team points.

 

Hali Sahr placed 8th in the girls 100 meter dash with a time of 14.2 seconds, and Cirsten Hinn took 10th with 14.6.

Cirsten Hinn placed 6th in the 200 meter dash with a time of 30.4 seconds.

Hannah Andersen placed 5th in the 400 meter dash with a time of 1:06.5.

Rachel Johnson placed 6th in the 800 meter run with a time of 2:57.0.

Dani Wellnitz took 4th in the 1600 meter run with a time of 6:00.0. Dani also placed 4th in the girls 3200 meter run with a time of 13:18.0.

Cali Mulcahy placed 6th in the 100 meter hurdles with a time of 17.9, followed by Hali Sahr with 18.3.

Cali also placed 6th in the 300 meter hurdles with a time of 54.6 seconds, followed by Anna Shadbolt in 9th with 58.5.

The girls 4x400 meter relay team finished 7th with a time of 4:51.0. The team consisted of Hannah Andersen, Rachel Johnson, Cali Mulcahy, and Jordan Shadbolt.

The girls 4x800 meter relay team, consisting of Rachel Johnson, Sara Marlatt, Jordan Shadbolt and Dani Wellnitz, placed 5th with a time of 11:35.0.

Cirsten Hinn placed 5th in long jump with a distance of 12’ 2”.

Kylee Giles finished 8th in the Triple Jump with a distance of 25’ 7.5”, followed by Brittany Hoagland with a jump of 25’ 3.25”.

Brittany Hoagland took 10th in girls discus with a throw of 79’ 10”.

Jessica Bragg took 5th in the JV 100 meter dash with a time of 15.0 seconds, and 1st in the 200 meter dash with 30.5.

In the JV girls 400 meter dash, Cassidy Bruns placed 3rd with a time of 1:19.0 seconds, followed by Brandi Roth with 1:20.0.

Sara Marlatt took 1st in the JV 800 meter run with a time of 2:40.0, followed by Hannah Andersen with 2:43.0.

The JV girls 4x400 meter relay team finished in 5th with a time of 5:02.0. The team consisted of Jessica Bragg, Cassidy Bruns, Kylee Giles, and Anna Shadbolt.

Kylee Giles finished 6th in the JV girls long jump with a jump of 12’ 1”.

Shayley Coburn took 13th in the JV shot put with a throw of 20’ 2.5”. Shayley finished 14th in the JV discus with a throw of 53’ 10”. Leah Irving threw 51’ 3” for 16th, followed by Allaura Baker in 17th with 47’ 2”.

Kalen Coats took 4th in the boys 100 meter dash with a time of 11.9 seconds, followed by Daniele Marozzi in 6th with a 12.1.

Kalen Coats also took 4th in the 200 meter dash with a time of 24.4 seconds.

Gary Kaplan placed 3rd in the 400 meter dash with a time of 54.2 seconds. Tristan Tuma took 11th with 59.9.

Gary Kaplan also took 2nd in the 800 with a time of 2:15.0, followed by James Neeley in 10th with 2:29.1.

Cole Wellnitz finished 2nd in the boys 1600 meter run with a time of 4:42.0. Cole also finished 2nd in the 3200 meter run with 10:28.0.

Ryan Burdine took 1st in the boys 110 meter hurdles with a time of 16.9 seconds. Ryan took 2nd in the 300 hurdles with 46.3.

The boys 4x100 meter relay team placed 5th with a time of 47.0 seconds. The team consisted of Ryan Burdine, Daniele Marozzi, Tristan Tuma, and Kalen Coats.

The boys 4x400 meter relay team also placed 5th with a time of 3:52.0. This team consisted of Cole Beaver, Cody Campbel, Gary Kaplan, and Cole Wellnitz.

The boys 4x800 meter relay team, consisting of Matt Downing, Cole Wellnitz, Kyle Plenty Wounds, and Gary Kaplan, took 1st place with winning time of 8:54.0.

Cole Beaver placed 4th in high jump with a height of 5’ 6”. Cody Campbell tied for 5th with a jump of 5’ 4”.

Kalen Coats took 4th in long jump with a distance of 19’ 0”.

Cody Campbell took 2nd in triple jump with a distance of 38’ 0”, followed by Cole Beaver in 5th with a jump of 36’ 5”.

Lemur Gardner placed 5th in shot put with a throw of 38’ 10”, followed by Ben Wegner in 10th with a throw of 35’ 8”.

Lemur Gardner took first in the discus by nearly ten feet with a throw of 130’ 1”. Ben Wegner finished 10th with 91’ 4”.

In the JV boys 100 meter dash, John Tullis took first with a 12.6 second run.

Tristan Tuma took first in the JV 200 meter dash with a time of 25.4 seconds, followed by John Tullis in 5th with 26.9.

Colin Sell placed 6th in the JV 800 meter run with a time of 2:58.0.

Matt Downing placed 3rd in the JV 1600 meter run with a time of 5:43.0 seconds, followed by Colin Sell in 9th with 6:30.0.

Daniele Marozzi took first in the JV boys long jump with a jump of 17’ 4.25”, followed by Tristan Tuma in 2nd with 16’ 8”, and John Tullis in 9th with 14’ 11”.

Lucas Irving placed 14th in the JV boys shot put with a throw of 27’ 1”, followed by Devin Dykes in 17th with 24’ 10”. Lucas took 9th in JV boys discus with 86’ 7”, and Devin finished 14th with 69’ 1”.

The Mustang’s next meet will be Saturday, March 31, in Bayard at 9 a.m.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

back to top